Web programer obavlja posao pisanja i održavanja kodnih naredbi koje računalo izvršava. S obzirom na veliki broj programskih jezika, zanimanje web programera tako obuhvaća i širi spektar poslova. Od upoznavanja načina pisanja glavnih kodnih naredbi sveprisutnih u skoro svim programskim jezicima do onih čija primjena se odnosi samo na područje web razvoja. U okviru područja razvoja, programer paralelno obavlja i dodatne potporne aktivnosti uključujući upravljanje projektom, konfiguracijom, mogućim rizicima i dr.
U europskom i svjetskom kontekstu za ovo zanimanje najčešće se koristi naziv „web developer“ čiji se opseg posla jasno odvaja od poslova koje obavlja „graphic/web designer“. Dok je s malo kreativnosti i korištenjem dobrog softverskog programa moguće izraditi web stranicu s minimalnim zahtjevima, “razvoj” web stranice zahtijeva mnogo više stručnosti i veći stupanj razumijevanja računala, softvera, programa i sustava. Dizajnerske vještine se odnose na razvoj izgleda, grafike i sadržaja, a programerske „razvojne“ vještine se odnose na pisanje koda te razvoj baze podataka u svrhu funkcionalnosti sustava. O zahtjevnosti programskog razvoja svjedoči i mogućnost opredjeljenja za razvoj prednjeg „front-end“ (usmjerenje web dizajner) ili stražnjeg „back-end“ (usmjerenje web programer) sučelja.
Mogu se izdvojiti dvije ključne sposobnosti web programera – sposobnost logičkog zaključivanja i kreativnost u rješavanju problema. Ovo zanimanje zahtjeva smisao za analizu, dozu koncentracije, strpljivost, urednost, ustrajnost i točnost u radu.
Zanimanje postavlja dobre temelje za direktno uključivanje na tržište rada kao i za daljnji nastavak obrazovanja.
Nastavni predmeti i tjedni broj sati po razredima:
Uvjeti za upis
Značajni predmeti za web programera su:
- hrvatski jezik,
- matematika,
- prvi strani jezik
- fizika
- tehnička kultura
- geografija
Konačna ljestvica poretka kandidata utvrđuje se zbrajanjem ostvarenih bodova u OŠ.