Američki svećenik Kevin Zaborney 1982. godine današnji je dan, 21. siječnja, proglasio međunarodnim danom zagrljaja. Neki psiholozi smatraju da su četiri zagrljaja na dan čovjeku potrebna da bi preživio, da će pet do šest zagrljaja na dan čovjekov život učiniti dužim i ljepšim, da je osam zagrljaja dnevno potrebno da bi se čovjek održao a dvanaest zagrljaja na dan da bi napredovao. Tako psiholozi navode kako je grljenje zdravo, posve prirodno i praktički savršeno.
U nastavku donosimo kratke opise nekoliko vrsta zagrljaja.
Vrste zagrljaja:
Medvjeđi zagrljaj – jedna ruka ide preko ramena, a druga preko struka grljene osobe, koja grli na isti način. Pritom se osobe gledaju u oči. Zagrljaj je čvrst, ali ne prekomjerno.
Zagrljaj “slovo A” – tijela su nagnuta jedno prema drugom, grli se s obje ruke, jednom preko ramena, a drugom u predjelu pazuha druge osobe, a lica su pripijena, tako da obje osobe gledaju u istom smjeru. U nekim zemljama ovo kratko grljenje služi za dobrodošlicu ili pozdrav.
Zagrljaj s tapkanjem po leđima – grljenje s obje ruke i tapkanjem grljene osobe s jednom od njih.
Jednoruki zagrljaj – kratak zagrljaj druge osobe jednom rukom.
(radovi su web dizajnera g4.b)
Obrazni zagrljaj – nježni zagrljaj bilo kojeg tipa, stojeći ili sjedeći, pri kome se obrazi istaknuto dodiruju, dok je ruka obično na drugoj strani lica.
Čeoni zagrljaj – ruke su na ramenima druge osobe, a čela se naslanjaju jedno na drugo.
Zagrljaj “Oko srca” – svaki od grlitelja obuhvaća drugoga s jednom rukom ispod pazuha, a drugom iznad ramena, držeći prste na vratu sa stražnje strane.
Postranični zagrljaj – zagrljaj dvoje ljudi sa po jednom rukom, koji stoje jedan uz drugoga.
Zagrljaj “Vrh glave” – stojeći grlitelj grli s obje ruke osobu koja sjedi, obuhvaćajući joj glavu ili vrat, s jednom stranom lica dodirujući potiljak.