povijest škole nastavnički zbor

Povijest škole

Škola za dizajn, grafiku i održivu gradnju – Split, do jučer Graditeljska obrtnička i grafička škola u Splitu, nasljednica je jedne od najstarijih škola u Splitu, Strukovne risarske, odnosno Scuole di disegno industriale, kasnije znane kao Splitska škola za dizajn. Osnovao ju je 1907.god. inženjer, arhitekt, reformator obrazovanja i osnivač Etnografskog muzeja i Galerije umjetnina Kamilo Tončić.

Školske godine 1920./21. osniva se Srednja tehnička škola, koja obuhvaća mušku i žensku zanatsku školu. Pod tim nazivom škola djeluje do 1932. godine kada mijenja naziv u Državna tehnička srednja škola u Splitu. Školske godine 1940./41. škola mijenja naziv u Srednja tehnička škola s arhitektonsko-građevinskim odsjekom. Tijekom talijanske okupacije, školske godine 1942./43. škola djeluje pod imenom Scuola media tecnica.

Školske godine 1947./48. škola vraća naziv u Srednja tehnička škola u Splitu. Od 1948. do 1951. godine škola djeluje pod nazivom Građevinski tehnikum. Školske godine 1951./52. škola dobiva naziv Srednja tehnička građevinska škola. Škola ponovo mijenja naziv školske godine 1959./60. u Građevinska tehnička škola u Splitu. Godine 1963. Odlukom Općinske skupštine Split osnovan je Građevinski školski centar. Od godine 1974. Građevinski školski centar djeluje kao radna organizacija s tri OOUR-a: OOUR Škola u Splitu,Teslina 4 , OOUR Dom učenika u Splitu,V. Masleše b.b.  i OOUR Pogon za proizvodni rad u Splitu,P. Brigada 6. Građevinski školski centar  se 1978. godine spaja s Gimnazijom ”Ćiro Gamulin” u novu radnu organizaciju Centar za odgoj i obrazovanje u građevinarstvu i industriji građevinskih materijala ”Ćiro Gamulin”. Centru 1980. godine pristupa kao samostalni OOUR Obrazovanje i odgoj kadrova za industriju kamena i mramora iz Pučišća.

Školske godine 1985./86. iz Centra se izdvaja MIOC kao samostalna škola, a 1991. izdvaja se Graditeljska škola Split. Godine 1993. iz Graditeljske škole Split izdvaja se Graditeljska industrijsko obrtnička škola Split, koja 1996. mijenja naziv u Graditeljska obrtnička i grafička škola u Splitu. Pod tim nazivom djeluje do šk.god. 2011./2012. kada mijenja naziv u Škola za dizajn, grafiku i održivu gradnju-Split.